Logo

TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów

TM-Semic to legendarne wydawnictwo, które w latach dziewięćdziesiątych przyniosło całe pokłady radochy dorastającym chłopcom. Do dziś wzdychamy z nostalgią na wspomnienie „zeszytowych” komiksów, ich zapachu, szorstkiego papieru i śliskiej, kolorowej okładki. Oczekiwanie na nowy numer „Supermana”, „Batmana” czy „Spawna” każdorazowo niosło ze sobą dreszcz emocji, radość ekscytacji. W ramach działalności TM-Semic powstało 930 komiksów. Wiele z nich to autentyczne perełki w historii komiksu. Warto czasem zdmuchnąć z nich kurz i wrócić do podniecających historii o herosach ratujących świat.

TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów

Jako pierwsi byli Spiderman i Punisher. Potem do bohaterskiej menażerii dołączył Superman i Batman. Dzisiaj pierwsze numery tych komiksów można odszukać w antykwariatach w cenie o kilka złotych wyższej niż pierwotnie. Ale ich wartość sentymentalna, jak i wyrażona w złotówkach wciąż będzie rosnąć. Superman stworzony kreską Johna Byrne’a to największy komiksowy klasyk, bez względu na fakt, że jego przeciwnicy uparcie nazywają go najbardziej zniewieściałym i miałkim bohaterem w historii „zeszytówek”. Batman od zawsze był dla nich lepszą alternatywą. Mroczny, mniej amerykański, bardziej brutalny, realny i tajemniczy.

TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów

Jedne z lepszych numerów „Batmana” to „Zabójczy żart” (nr 1/1991, według scenariusza Alana Moore’a) – z Jokerem jako naprawdę przerażającym psychopatą w roli głównej, „Mroczny Rycerz Mrocznego Miasta” (nr 8/1991) – bardzo epicka opowieść o starciu Batmana z Człowiekiem Zagadką czy znakomite wydania specjalne -„Batman:Venom” (nr 4/1994), „Batman vs Predator” (2/1993), „Batman/Judge Dredd:Sąd nad Gotham” (nr 4/1993). Ten ostatni był swoistym przełomem. Pierwszy raz mieliśmy okazję przeczytać zeszytowy komiks w tak pięknym wydaniu. Papier kredowy i lakierowana okładka połączone z różnorodną paletą kolorów zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Z czasem TM-Semic wprowadzał na nasz rynek coraz więcej tytułów. Szeroką publikę zyskały sobie „Green Lanterny” z ekscentryczną postacią Hala Jordana oraz „X-meni”. Ci podtrzymują swoją sławę do dziś w całkiem niezłych produkcjach filmowych. Wiele emocji oraz prawdziwą, kompletną i wyczerpującą rozrywką dla fanów komiksów były kwartalniki „Mega Marvel”. Tytuły, które najbardziej zapamiętaliśmy, to „Ghost Rider 2099” (1/1994), „Silver Surfer:Przypowieść” (1/1999) lub „Weapon X” (4/1994). Wartka akcja, bohaterowie, których jeszcze nie znaliśmy, a przede wszystkim spora ilość stron sprawiały, że moment pojawienia się „Mega Marvela” w kiosku było swoistym świętem.

TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów

Z dużą ciekawością sięgaliśmy po albumy wyższej jakości i dojrzalsze twórczo, do których należał „Spawn”, „Wild C.A.T.S” czy „Lobo”, aczkolwiek wydawnictwo przez długi czas miało również wielu młodziutkich fanów. Wspomnijmy takie tytuły, jak „Goliat”, „Casper” czy „Alf”. Dziewczynki z kolei chętnie czytywały „Muminki” lub „Czarodziejkę z Księżyca”. Ponad podziałami stał natomiast dowcipny „Garfield”, którego komiksowe paski śmieszyły zarówno dzieci, jak ich rodziców.

TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów

Zaglądając do wydawniczego zaplecza, my – jako odbiorcy komiksów – moglibyśmy czuć się zaskoczeni, jak wiele trudności sprawiało regularne wydawanie naszych, ukochanych tytułów. Problemy finansowe, dystrybucja w jeszcze skostniałym systemie, pociągały za sobą wiele utrudnień. Mimo to brak konkurencji i fascynacja polskiego czytelnika kolorowym światem komiksu wróżyła sukces. I owszem, sprzedaż powyżej wymienionych tytułów przekroczyła wszelkie oczekiwania. Zaczęto organizować dodruki, popyt na te historie był ogromny. Kryzys przyszedł dopiero z 1997 rokiem, kiedy to popularność superbohaterów zaczęła znacznie spadać (czyżby jedno pokolenie wyrosło?), po 102 numerach bez wcześniejszych ostrzeżeń na kioskowe półki nie trafił „Spider-man”, po wielu poślizgach w wydawaniu zniknął również „Mega Marvel”, „Batmana” i „Supermana” połączono w jeden komiks.

TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów

I choć próbowano reanimować Tm-Semic na różne sposoby (seria wydawnicza Top Manga, Alieny i Predatory), koniec przyszedł w roku 2003. Dzisiaj jest nam trochę żal, choć oferta komiksowa w Polsce jest nieporównywalnie większa od tej z roku, w którym TM-Semic rozpoczynał działalność. Posiadacze archiwalnych numerów za dobrych parę lat być może będą mogli ładnie zarobić na ich sprzedaży. Tylko ilu z nich będzie chciało pożegnać się z tak pięknie sentymentalnymi zbiorami?

TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów
TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów

2011-09-20 - D. Jędrzejewska

2

Komentarze do:
TM-Semic - 930 zeszytowych komiksów

bartek29071982 2011-09-26 18:25

wydawnictwo beton :) dostałem pierwszego batmana jak leżałem w szpitalu na wyrostek to było wydanie specjalne vs predator i od tej pory nie ominąłem żadnego wydania :) ten zapach i za.....ste rysunki albo lobo też beton tytuł ,potem starsza wywaliła mi wszystkie bo się nie uczyłem, teraz byłyby warte majątek - zaj...ste wspomnienie super przypomnieć o tm semic należy się im wieczna chwała za wszystkie tytuły, i tylko duma że kiedy ekranizują jakiś komiks zna się fabuły i uniwersy od podszewki pozdro

bilon 2017-06-15 19:53

ahaha

Podobne artykuły i galerie