Logo

Naprawdę najlepsze powieści XX wieku

Dla tych, którzy chcieliby nadrobić zaległości w klasyce i przeczytać coś naprawdę dobrego – ba! Najlepszego! – ten ranking wyda się idealny. Nie stworzyli go bowiem autorzy pierwszego z brzegu bloga, portalu czy redaktorzy jakiegoś czasopisma. Wyboru dokonali świetni pisarze. W głosowaniu na najlepsze powieści XX wieku wzięli udział między innymi: Norman Mailer, Annie Proulx, Stephen King, Jonathan Franzen, Margaret Drabble, Michael Chabon i Peter Carey. W ten właśnie sposób wybrano 10 arcywybitnych powieści i stworzono książkę pt. „The Top Ten: Writers Pick Their Favorite Books”, gdzie znalazło się kilkaset ich omówień. Oto pierwsza piątka:
Vladimir Nabokov, Lolita

Naprawdę najlepsze powieści XX wieku Naprawdę najlepsze powieści XX wieku

Niektórym może wydać się ciekawy fakt, że na szczycie tak poważnej listy książek, znalazła się jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści XX wieku. „Lolita” za swoich czasów wywołała święte oburzenie, a sam Nabokov musiał mierzyć się z niechęcią cenzury. Wkrótce jednak udowodniono jej wielką wartość literacką, daleką od taniej prowokacji – nagle więc urosła do rangi jednej z najwybitniejszych. Rzecz opowiada o obsesyjnym uczuciu czterdziestoletniego mężczyzny do dwunastoletniej dziewczynki.
Francis Scott Fitzgerald, Wielki Gatsby

Naprawdę najlepsze powieści XX wieku Naprawdę najlepsze powieści XX wieku

O “Wielkim Gatsbym” było niedawno głośno za sprawą ekranizacji z Leonardo DiCaprio, Tobeyem Maguirem i Carey Mulligan w rolach głównych. Film zebrał mieszane recenzje – trudno było się przecież zmierzyć z tak potężnym klasykiem. „Wielki Gatsby” owszem, jest potężny ładunkowo, jednak realnie to niewielka książeczka. Zawiera za to w sobie całą masę uniwersalnych prawd o życiu, niekoniecznie budujących. Zagadnienia, które porusza, to między innymi niespełniona miłość i żądza pieniądza. W sprawny sposób również je łączy, zadając pytanie: czy uczucie można kupić za pieniądze?
Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu

By przeczytać „W poszukiwaniu straconego czasu”, trzeba tego czasu poświecić naprawdę sporo. Całość składa się bowiem z siedmiu tomów i nie jest pisana językiem najbardziej przystępnym dla książkowego laika. Całość stanowi zapis wspomnień 40-letniego bohatera o imieniu Marcel, a obejmują one nie tylko jego życie, ale wszystkich jego bliskich. Łącznie bohaterów tej powieści jest około dwustu. Jest więc co czytać!
James Joyce, Ulisses, Dublińczycy

Naprawdę najlepsze powieści XX wieku Naprawdę najlepsze powieści XX wieku

James Joyce to jeden z tych pisarzy, o którym słyszeli niemalże wszyscy (przynajmniej ci choć trochę interesujący się książkami), ale mało kto miał odwagę się z nim zmierzyć. „Ulisses” to powieść rewolucyjna, perfekcyjna, ale trzeba pamiętać, że napisana przez ekscentrycznego geniusza. Rzecz pełna jest literackich eksperymentów, aluzji, wyposażona wcale w niełatwy w odbiorze strumień świadomości staje się wyzwaniem nawet dla najwytrwalszych czytelników.
Gabriel Garcia Marquez, Sto lat samotności

Naprawdę najlepsze powieści XX wieku Naprawdę najlepsze powieści XX wieku

Jedna z najwybitniejszych książek powstałych w obrębie literatury iberoamerykańskiej. To także jedna z najchętniej czytanych i najczęściej tłumaczonych powieści hiszpańskojęzycznych. Całość opisuje historię rodziny Buendiów na przestrzeni aż sześciu pokoleń. Rzecz czyta się świetnie dzięki dynamicznemu i rytmicznemu językowi Marqueza. Fabuła natomiast dostarcza czytelnikowi całej masy wzruszeń.

Naprawdę najlepsze powieści XX wieku Naprawdę najlepsze powieści XX wieku

W dalszej części rankingu znalazły się również: William Faulkner „Wściekłość i wrzask”, Virginia Woolf „Do latarni morskiej”, Flannery O’Connor, Opowiadania oraz Vladimir Nabokov „Blady ogień”.

Naprawdę najlepsze powieści XX wieku Naprawdę najlepsze powieści XX wieku
Naprawdę najlepsze powieści XX wieku Naprawdę najlepsze powieści XX wieku Naprawdę najlepsze powieści XX wieku

2013-08-28 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Naprawdę najlepsze powieści XX wieku

Podobne artykuły i galerie