Logo

Najchętniej zakazywane książki w Ameryce

Masz ochotę na zakazaną książkę? Chcesz przeczytać coś nieprzyzwoitego, przekraczającego granice, kontrowersyjnego? Mamy dla ciebie listę powieści, które w zeszłym roku najczęściej zakazywano lub próbowano zakazać w amerykańskich szkołach i bibliotekach. Wybraliśmy spośród nich te, które zostały przełożone na język polski, więc nie powinieneś mieć problemu z sięgnięciem po nie. Na liście pojawiło się kilka tytułów zaliczanych do literatury skierowanej do tak zwanej „starszej młodzieży”. Co w niej oburza czytelników? Przede wszystkim narkotyki, seks i LGBT. Znalazły się tu również tytuły bardzo znane, popularne i zekranizowane.
Dave Pilkey „Przygody Kapitana Majtasa”

Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce

W Polsce „Przygody Kapitana Majtasa” nie zrobiły wielkiej furory. Wypuszczone na rynek przez komiksowe wydawnictwo Egmont, dziś są już trochę zapomniane. Tymczasem to one zasłużyły sobie na pierwsze miejsce na liście książek najchętniej zakazywanych. Dlaczego? Głównym powodem okazało się niewłaściwe słownictwo, które według oburzonych nie nadaje się dla grupy wiekowej, do której jest skierowane. Kapitan Majtas w swoich przygodach musiał się zmierzyć między innymi z Doktorem Pampersem, pokonać Krwiożercze Klozety, uniemożliwić profesorowi Pofajdankowi plan opanowania świata.
Toni Morrison „Najbardziej niebieskie oko”

Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce

Książka Toni Morrison nie wzbudziła sympatii wśród pruderyjnych czytelników z powodu ciężkiego języka, wulgarnych scen seksu oraz przemocy. Warto jednak wspomnieć, że pisarka ta jest laureatką Nagrody Nobla, a to jej powieściowy i niezwykły debiut. Powieść ta na nasze półki za sprawą Świata Książki trafi już wkrótce, bo 20 kwietnia. Główną bohaterką jest tu czarnoskóra dziewczynka, Pecola Breedlove, która marzy o tym, żeby być piękna i biała. Spotyka ją wiele wrogości, przeciwności losu i przemocy.
E. L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”

Ten tytuł zna już chyba każdy. Potężny, światowy bestseller, który podbił gusta spragnionych perwersji gospodyń domowych, operuje niewybrednym językiem i obrazoburczymi scenami. Powieść E.L. James wznieciła ogromne zainteresowanie literaturą erotyczną, która nagle zaczęła się rozmnażać jak grzyby po deszczu. Krytycy kręcą na nią nosem nie ze względu na ilość oburzających elementów, ale przede wszystkim na płyciznę języka, fabuły i emocji. Ale nic to! „Pięćdziesiąt twarzy Greya” nadal chętnie się czyta i nie pomogą tu żadne zakazy – ani od pruderyjnych czytelników, ani od wściekłych krytyków.
Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”

Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce

Co ciekawe za jedną z najbardziej oburzających książek ostatniego roku uznano jeden z największych młodzieżowych bestsellerów wszech czasów. Skąd taka opinia o prozie Suzanne Collins? Zatroskanym rodzicom, którzy nie chcieli, by po książkę sięgały ich pociechy, chodziło przede wszystkim o zajmowanie stanowiska w sprawach religijnych. Falę popularności prozy Suzanne Collins trudno jednak powstrzymać. Szczególnie, że triumfy święcą również ekranizacje regularnie pojawiające się w kinach, w których występuje wszem i wobec lubiana aktorka – Jennifer Lawrence.
John Green „Szukając Alaski”

Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce

Kolejna książka, która ma na pieńku z pruderyjnymi czytelnikami. Tym razem znowu poszło o seks, narkotyki, a także zachętę do palenia papierosów. Powieść Johna Greena porównuje się czasem do kultowego już arcydzieła J.D. Salingera pt. „Buszujący w zbożu”. Bohaterami są tu młodzi i zbuntowani ludzie, próbujący doznać jak najintensywniejszych wrażeń. Nie świecą przykładem, nie są posłuszni, nie żyją w zgodzie z powszechnymi zasadami. Być może właśnie dlatego są tacy intrygujący i fascynujący. Rozwiewając wątpliwości – tytułowa Alaska to imię dziewczyny.
Stephen Chbosky „Charlie”

Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce

Powody, dla których również „Charlie” trafił na tą czarną listę, są podobne do tych podanych powyżej. Tutaj jeszcze drażniąca wydaje się poruszona w książce sprawa homoseksualizmu. Warto wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych powieść ta osiągnęła ponadmilionowy nakład. Głównym bohaterem jest młody chłopak, który pisze o swoich pierwszych miłosnych doświadczeniach, relacjach w rodzinie, narkotykach i akceptacji. Mierzy się z poważnymi, choć niedocenianymi przez dorosłych problemami. Książka została niedawno zekranizowana. W głównej roli zobaczyliśmy między innymi Emmę Watson.

Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce
Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce Najchętniej zakazywane książki w Ameryce

2014-04-22 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Najchętniej zakazywane książki w Ameryce

Podobne artykuły i galerie