Logo

Kryminał z Polski? Czemu nie?

Popularne polskie przysłowie mówi: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. W odniesieniu do polskiego kryminału staje się ono coraz mniej aktualne – polski czytelnik ma już świadomość, że prócz skandynawskich historii kryminalnych lub anglojęzycznej klasyki, brutalnych morderstw i fascynujących śledztw może z powodzeniem doszukać się również w polskiej literaturze. Współczesna Polska kryminałem stoi! I to świetnym kryminałem. Dowodzi tego poniższy ranking autorów.
Zygmunt Miłoszewski

Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie?

Zygmunt Miłoszewski ostatnio pojawia się dosłownie wszędzie. Jego wizerunek wyziera z gazet, wyskakuje na portalach, nie odpuściła mu również telewizja. Nic dziwnego! To obecnie najbardziej znany współczesny żyjący polski pisarz, autor arcypopularnych powieści kryminalnych o prokuratorze Tadeuszu Szackim. Ostatnie miesiące przyniosły mu wiele ważnych wyróżnień, między innym Paszport Polityki, a także Bestseller Empiku 2014 w kategorii "Literatura polska" za najlepiej sprzedającą się powieść roku 2014, czyli „Gniew”. To na jej podstawie nakręcono głośne (choć nie do końca udane) „Ziarno prawdy” z Robertem Więckiewiczem. Dzisiaj Miłoszewski zapowiada rozstanie z kryminałem, chce się bowiem sprawdzić w innym typie literatury. Trzymamy kciuki!
Katarzyna Bonda

Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie?

Mówi się, że to ona jest królową polskiego kryminału. Wskazują na to rankingi sprzedaży jej książek – od osiągnięcia ogromnego sukcesu „Pochłaniacza”, powieści wydanej w zeszłym roku, pozostałe książki Bondy zaczęły regularnie wskakiwać na półki z bestsellerami. Niebanalne, wciągające intrygi, a także świetnie skonstruowane sylwetki postaci – to znaki rozpoznawcze tejże autorki. Bonda znana jest nie tylko z „dobrze czytającej się” literatury, ale i silnego charakteru. W wywiadach prezentuje się jako mocna, piękna i świadoma swoich atutów kobieta – niemal jak bohaterka jakiegoś kryminału.
Mariusz Czubaj

Mariusz Czubaj to profesor antropologii kultury, w ciągu kariery naukowej zajmujący się tematyką kultury popularnej, kultury fanowskiej, literatury popularnej i seriali. Teoria pomaga mu świetnie radzić sobie z praktyką i z niezwykłą lekkością mnożyć intrygujące historie kryminalne. Ostatnio, książką „Martwe popołudnie”, Czubaj rozpoczął nową, rewelacyjnie przyjętą przez czytelników serię. Wcześniej tworzył między innymi wspólnie z Markiem Krajewskim, na własną rękę napisał choćby „Kołysankę dla mordercy” czy „Zanim znowu zabiję”, publikował w antologiach, a także wypuścił na rynek ciekawą i rzetelną książkę o gatunku kryminału pt. „Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne”.
Gaja Grzegorzewska

Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie?

Kolejna kobieta w panteonie gwiazd polskiego kryminału. Na koncie ma już sześć książek kryminalnych, w tym „Topielicę” nagrodzoną w 2011 roku Wielkim Kalibrem. Skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nic dziwnego, że jej powieści charakteryzują się niezwykłą „filmowością”, są niemal jak gotowe scenariusze. Proza Grzegorzewskiej jest mocna, wyrazista, a jednocześnie błyskotliwa i finezyjna. Prywatnie autorka jest fanką capoeiry.
Marek Krajewski

Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie?

Marek Krajewski to już stary wyjadacz nowoczesnego, polskiego kryminału. Zadebiutował w 1999 roku głośną książką „Śmierć w Breslau”, która rozrosła się do wielotomowego i cenionego cyklu. Jego książki zostały przetłumaczone na 18 języków: angielski, chorwacki, czeski, duński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, holenderski, litewski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, słowacki, ukraiński, węgierski i włoski. Niegdyś był uniwersyteckim wykładowcą. Dobrze jednak – dla wielu jego fanów – że skupił się przede wszystkim na pisarskiej karierze.

Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie?
Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie? Kryminał z Polski? Czemu nie?

2015-02-05 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Kryminał z Polski? Czemu nie?

Podobne artykuły i galerie