Logo

Goran Hagg, "Mussolini. Butny faszysta" - fascynujące studium opętania władzą w księgarniach

W księgarniach za sprawą wydawnictwa Prószyński i S-ka pojawiła się już fascynująca książka historyczna pt. „Mussolini. Butny faszysta” autorstwa Görana Hägga. Opisywana jako wnikliwe studium opętania władzą, które rzuca nowe światło na postać włoskiego dyktatora - porywa i przeraża jednocześnie.

Goran Hagg, "Mussolini. Butny faszysta" - fascynujące studium opętania władzą w księgarniach Goran Hagg, "Mussolini. Butny faszysta" - fascynujące studium opętania władzą w księgarniach

Wizerunek Mussoliniego w odmętach historii zniknął gdzieś w cieniu Hitlera, a włoski dyktator stał się jednocześnie w oczach mas komiczną kopią czy nieudanym wcieleniem Führera. Tymczasem to właśnie władza Mussoliniego miała o wiele bardziej totalny charakter, a stworzony przez niego system był całkowicie zależny od jednego, owładniętego manią wielkości dyktatora.

Goran Hagg, "Mussolini. Butny faszysta" - fascynujące studium opętania władzą w księgarniach


Dzisiaj trudno sobie faszyzm bez Mussoliniego – twórcy mitologii, stanowiącego jednocześnie jej ucieleśnienie. Zbrodniarze, którzy znajdowali się w otoczeniu Hitlera – między innymi Göring, Goebbels, Himmler – mieli własny charakter, ściśle określony zakres władzy, a czasem nawet cieszyli się osobistymi sukcesami. Tymczasem całe otoczenie Mussoliniego stanowiło jedynie blade tło dla dyktatora, który sprawował pełnię władzy, wprowadzając w życie najmroczniejsze wizje, jakie podsuwała mu wyobraźnia. Mussolini sam obsadzał najwyższe stanowiska w państwie, mógł wedle uznania zmieniać konstytucję i dla kaprysu wywoływał wojny, okupione licznymi ofiarami. O nim i jego potwornej historii, przeczytamy właśnie w książce „Mussolini. Butny faszysta”.


2015-08-12 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Goran Hagg, "Mussolini. Butny faszysta" - fascynujące studium opętania władzą w księgarniach

Podobne artykuły i galerie