Logo

Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka

Ciekawa jest geneza nazwy francuskiego duetu. Wzięła się ona bowiem z niepochlebnej recenzji pewnego krytyka, który nazwał pierwszy zespół (wtedy jeszcze rockowy), stworzony przez Thomasa Bangaltera oraz Guya-Manuela de Homem-Christo, bandą „głupich gnojków” (daft punk). Nowy ich projekt, te „gnojki” przewrotnie opatrzyły szyldem Daft Punk. W tym kształcie zadebiutowali w 1994 roku singlem „The New Wave”. Dzisiaj są jednym z bardziej popularnych wykonawców muzyki elektronicznej, którym udało się połączyć niszę z popem. Można, by nazwać ich rozpoznawalnymi… gdyby tylko posiadali twarze.

Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka

Sukces Daft Punk wziął się nie tylko z muzyki, ale i z wizerunku. Panowie Bangalter i Homem-Christo mieli na siebie wyjątkowy pomysł. Twarze ukryte pod wielkimi hełmami to ich znak rozpoznawczy. Wizerunek „incognito” był nie tylko pomysłowy, ale i przewrotny, zapowiadał oryginalność i twórczość zaprawioną poczuciem humoru.
Członkowie zespołu przenieśli swego rodzaju performance na całą publiczną działalność – wywiadów na przykład udzielali z workami na twarzy, w swoich wypowiedziach utrzymywali, że owszem, kiedyś byli ludźmi, ale po tajemniczym wybuchu samplera stali się robotami.

Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka

Ich hełmy, z pomocą speca od efektów specjalnych, Tony’ego Gardnera, zostały wyposażone w skomplikowany system diodowych wyświetlaczy. Dodatkowym elementem wizerunku są skórzane kostiumy od Diora i metalizowane rękawice. Publika połknęła ten haczyk, wizerunek sceniczny się spodobał i wszedł do kanonu popkultury. Futurystyczne przebieranki stały się integralną częścią twórczości uprawianej przez Daft Punk.

W 2001 roku na rynku pojawiła się druga płyta Daft Punk – „Discovery”. Jakiś czas po jej premierze powstał film o tytule „Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem”. Reżyserem produkcji był Leiji Matsumoto, japoński twórca wielu mang i anime. Premiera animacji miała miejsce w roku 2003 w Cannes i obrazowała wszystkie 14 utworów z najnowszego albumu duetu.

Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka

Tym razem członkowie zespołu odeszli od stylistyki robotów, a zostali przedstawieni jako niebieskoskórzy kosmici. Film przedstawił historię porwania ich na ziemię i wymazania im pamięci, przez co zostali oni wykorzystani przez demonicznego menadżera. Oprócz zmiany wizerunku, zmieniła się również stylistyka utworów Daft Punk, które stały się nieco bardziej dyskotekowe.

Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka

Oprócz projektu „Interstella” członkowie nakręcili również swój film, którego w przeciwieństwie do wcześniejszego projektu, nie zilustrowali własną muzyką. „Daft Punk’s Electroma” opowiedział historię dwóch robotów, którzy bardzo chcieliby zostać ludźmi.
Film nakręcono na taśmie 35 mm Kodaka, za zdjęcia do filmu odpowiadał Bangalter. Rok wcześniej zespół wypuścił na rynek trzeci album o tytule „Human After All”. Styl miał brzmieć minimalistycznie i połączyć house’a z rockiem. Recenzje krążka były jednak mieszane, a krytycy ocenili go jako najmniej dopracowany w twórczości zespołu.

Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka

Przygoda z filmem Daft Punk trwa nadal. Tym razem duet skomponował muzykę do filmu „Tron: Dziedzictwo” w reżyserii Josepha Kosinskiego. Produkcja została nagrodzona Oscarem za najlepszy montaż dźwięku. Rzecz dotyczy historii wynalazcy komputerowego, który zaginął w roku 1989. Jego syn otrzymuje jednak informację, że ojciec żyje, tyle że w wirtualnym świecie. Daft Punk dzięki tej produkcji ponownie odnowił swój wizerunek. Czy jeszcze nas czymś zaskoczy? Czy powróci wkrótce z nowym projektem?

Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka
Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka

2012-03-21 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Daft Punk - roboty, kosmici i muzyka

Podobne artykuły i galerie