Logo

Co czytają znani aktorzy?

Jak wiadomo, czytanie nie jest obecnie najpopularniejszą czynnością na świecie. Mimo to nikt nie kwestionuje wartości tegoż hobby. Dobrze jest też móc pochwalić się skłonnością do lektury i podeprzeć ją znajomością jakiejś książki albo dwóch. Jakiś czas temu o ulubione lektury pytano naszych polskich polityków. Ci w odpowiedziach raczej się mieszali – krążyli wokół gatunków, stylów, jednak dziwnym trafem nie potrafili przywołać jakiegoś konkretnego pisarza lub tytułu. Ale to nikogo chyba nie dziwi. Drugą grupą, której pod tym względem czytelnictwa jest średnio godna zaufania, są celebryci. W dużej mierze nie wyglądają na społeczną grupę lubującą się w książkach. Przynajmniej w Polsce. A jak jest za granicą?

Co czytają znani aktorzy? Co czytają znani aktorzy?

O swoich preferencjach czytelniczych lubi opowiadać Will Smith. Jednak według krytyków literackich, patrząc na autora, którego wymienia z upodobaniem, znany aktor powinien raczej swoje sympatie literackie zostawić dla siebie. Kto jest więc ulubionym pisarzem Smitha? To dość niesławny Paulo Coelho – uwielbiany przez tłumy i przez tłumy znienawidzony. Niektórzy czytelnicy wzruszają się, pochłaniając jego książki, inni naśmiewają się głośno i bez kompleksów. Przykładem tego jest chociażby polski Fan Page „Żenujący cytat z Paulo Coelho na dziś”. Smith widocznie nie ma tej strony wśród „ulubionych”, bo twierdzi, że twórczość brazylijskiego pisarza jest niczym „wszechświat”.

Co czytają znani aktorzy? Co czytają znani aktorzy?

Zdecydowanie na wyższe półki sięga George Clooney. On jako dzieło swojego życia wymienia „Wojnę i pokój” Tołstoja. Można przypuścić, że akurat ten aktor trochę zna się na literaturze. Czasami bowiem grywa w ciekawych ekranizacjach książek. Wśród nich można wymienić szeroko nagradzanych „Spadkobierców” na podstawie prozy Kaui Hart Hemmings, „W chmurach” Waltera Kirna czy „Człowieka, który gapił się na kozy” opartego na książce Jona Ronsona. Kiedyś nawet zdarzyło się zagrać Clooneyowi w „Solaris”, adaptacji wielkiego Lema, ale film ten raczej nie przypadł do gustu fanom pisarza. To tylko fanki aktora zachwycały się nim w kontekście kształtnych pośladków. Kolejnym filmem, który chce nakręcić Clooney jest „The Monuments Men”, którego scenariusz również zostanie oparty na powieści, tym razem autorstwa Roberta M. Edsela.

Czyta również Natalie Portman. To akurat nic dziwnego – aktorka jest uważana za jedną z najinteligentniejszych hollywoodzkich gwiazd. Ta piękna dziewczyna ukończyła Uniwersytet Harvarda, co raczej nie obeszłoby się bez aktywnej lektury. Wśród ulubionych pozycji Portman wymienia na przykład „Dziennik" Anny Frank. W tym też nie odnajdziemy nic dziwnego, gdyż aktorka zagrała jej rolę w brodwayowskiej adaptacji. Gwiazda „Czarnego łabędzia” znana jest przecież z tego, że wczuwa się stuprocentowo w odgrywane przez siebie role, a wspomniany „Dziennik” nie tylko stanowił dla niej solidną podstawę przy grze aktorskiej, ale i źródło wzruszeń i emocji.

Co czytają znani aktorzy? Co czytają znani aktorzy?

Upodobanie do czytania deklaruje również Daniel Radcliffe. Wbrew pozorom jednak jego ulubioną książką nie jest „Harry Potter” (choć na pewno przeczytał wszystkie jego części), a „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa, czyli ambitnie. Mamy nadzieję, że młody aktor zrozumiał lekturę w 100%, albo chociaż w 90%. Wkrótce zobaczymy go w ekranizacji prozy syna samego Stephena Kinga, czyli w thrillerze pt. „Rogi” – jednak nic nie wiemy na temat upodobań aktora do tego gatunku. Prawdopodobnie to nie jedyni hollywoodzcy przedstawiciele grupy czytającej. Być może jednak stanowią znaczną mniejszość, bo jak wiadomo- dzisiaj bardziej popularne wśród gwiazd jest pisanie książek niż ich czytanie.

Co czytają znani aktorzy? Co czytają znani aktorzy?
Co czytają znani aktorzy? Co czytają znani aktorzy? Co czytają znani aktorzy? Co czytają znani aktorzy?

2012-12-12 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Co czytają znani aktorzy?

Podobne artykuły i galerie