Logo

6 słynnych gwiazd kina, które piszą powieści

I aktorzy piszą powieści. Co prawda, nie jest ich aż tak wielu, większość bowiem, gdy bierze się już za literaturę, raczej wybiera wspomnienia lub autobiografie. Prawdziwa fikcja literacka to zatem w aktorskim gronie godna uwagi rzadkość. Poniżej prezentujemy listę znanych aktorów, którzy w pisaniu się odnaleźli, a których przetłumaczono na język polski. Warto jednak wspomnieć tych nietłumaczonych, na czele z Jamesem Franco, Genem Hackmanem, a nawet… Sylvestrem Stallone, Jonem Travoltą czy Chuckiem Norrisem. 
Carrie Fisher

6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści

O Carrie Fisher na powrót zrobiło się głośno. Niegdyś była wielką gwiazdą i każdy kojarzył jej nazwisko. Dzisiaj są to wyłącznie fani „Gwiezdnych Wojen”. Na szczęście „Gwiezdne Wojny” znowu wracają, a wraz z nimi ona, Księżniczka Leia. Czas wyraźnie odznaczył się na jej twarzy. Nie wygląda tak wdzięcznie jak Michelle Pfeiffer, Sharon Stone czy Kim Basinger. Co więc poszło nie tak? Gdzie się podział urok i powabna prezencja? Fisher to sztandarowy przykład gwiazdy pokonanej przez swoją sławę – narkotyki, alkohol, smutny scenariusz. Aktorka swego czasu podzieliła się nim z całym światem, pisząc powieść „Pocztówki znad krawędzi”, zekranizowaną zresztą w 1990 roku. 
Hugh Laurie

6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści

Hugh Laurie to artysta-indywidualista. Choć większość z nas kojarzy go głownie z roli Dr House’a, on sam jest wiele bardziej złożoną postacią niż pospolity, serialowy aktor. Laurie para się nie tylko muzyką (i to nie najłatwiejszą, bo jazzem), ale również literaturą. „Sprzedawca broni” jego autorstwa to opowieść o Thomasie Langu, byłym żołnierzu pracującym jako ochroniarz do wynajęcia. Facet dostaje nietypową propozycję - zlecenie zabójstwa. Nie tylko odmawia, ale i usiłuje ostrzec potencjalną ofiarę, przez co wplątuje się w niezłą aferę. Książka zgarnęła naprawdę niezłe recenzje.
Ethan Hawke
Ethan Hawke również należy do niebanalnych aktorów, którzy kierują swoją karierę często na niespodziewane tory. Hawke uwielbia skromne, autorskie produkcje, kino niezależne i intelektualne.

Prócz występów w typowych kasowych hitach, jego filmografia jest pełna takich perełek, jak: „Przeznaczenie”, „Mały Nowy Jork” czy kino Richarda Linklatera. Hawke ma słabość do literatury, nic dziwnego, że sam zabrał się za pisanie. Na naszym rynku ukazała się jego „Środa popielcowa”, krwista opowieść o damsko męskich relacjach.
Gillian Anderson

6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści

To było dość spore zaskoczenie w światku literackim. Otóż gwiazda jednego z najsłynniejszych seriali w historii telewizji, Gillian Anderson, każdemu znana agentka Scully z „X-files”, postanowiła napisać książkę. Mało tego! Jej książka to psychologiczne science-fcition. "Nadchodzi ogień" przedstawia przygody Caitlin O’Hary, światowej sławy psychologa dziecięcego, która zajmuje się leczeniem traum, powstałych w wyniku wojen i klęsk żywiołowych. Pewnego dnia zaczyna pracować z młodą dziewczyną o wyjątkowych zaburzeniach. Próbując jej pomóc, dostrzega, że za problemami dziewczyny kryją się o wiele potężniejsze siły niż te, które jest w stanie objąć ludzki umysł.
Stephen Fry

6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści

Stephen Fry to znany brytyjski aktor, którego znamy z występów choćby w: „Czarnej Żmii”, „Rybce zwanej Wandą”, „Gosford Park”, „V jak Vendetta”, „Hobbicie” czy „Wilde”. Fry nie tylko gra, ale jest również scenarzystą, reżyserem i oczywiście pisarzem. To taki człowiek-orkiestra. Jego książki sprzedają się w bestsellerowych nakładach. Jedną z najsłynniejszych jest „Blagier”, zabawna powieść o młodym intelektualiście, który bardzo lubi kłamać i pozować.
Steve Martin

6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści

Steve Martin to bardzo dobrze znany w Polsce aktor komediowy. Znamy go z występów w takich filmach, jak: „Roxanne”, „Spokojnie, tatuśku”, „Wariackie święta”, „Fałszywa dwunastka” czy „Różowa pantera”. Nie każdy wie, że ten sympatyczny gwiazdor świetnie odnalazł się również w świecie literatury. Wydał kilka książek, z czego u nas ukazały się: „Cała przyjemność po waszej stronie”, „Ekspedientka” czy „Piękny przedmiot”. Wszystkie błyskotliwe, nie tylko humorystyczne, ale często bardzo emocjonalne, a nawet… smutne.

6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści
6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści 6 gwiazd kina, które piszą powieści

2015-11-07 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
6 słynnych gwiazd kina, które piszą powieści

Podobne artykuły i galerie